Rejestracja telefoniczna: 0784 16 68 442 lub 0208 99 11 383


Wypadnięcie dysku - dyskopatia

image 2

Wypadniecie dysku to popularne określenie poważnego schorzenia kręgosłupa, zwanego dyskopatia. Dyskopatia dotyczy choroby krążka międzykręgowego, potocznie nazywanego dyskiem. 

Choroba dyskowa kręgosłupa może dotyczyć odcinka szyjnego, piersiowego, ale najczęściej występuje w odcinku dolnym kręgosłupa, czyli kręgach lędźwiowych. Synonimy dyskopatii: choroba dyskowa, ból krzyża, rwa kulszowa, ischias, wypuklina jadra miażdżystego, wypadniecie dysku, wypadniecie jadra miażdżystego, przepuklina krążkowa kręgosłupa. 

Co sie dzieje z dyskiem, ze wypada? 
Dyski są częściami składowymi naszego kręgosłupa i znajdują sie miedzy kręgami, a można je porównać do podkładki umieszczonej miedzy śrubka i nakrętka. 
Dysk pełni role łącznika i amortyzatora dla kręgosłupa. Jednak pod wpływem długotrwałych przeciążeń, lub nagle wykonanego ruchu albo zaistniałego urazu dochodzi do przemieszczenia sie dysku (czyli jadra miażdżystego), niekiedy wraz z krążkiem międzykręgowym. Wypadniecie może nastąpić do tylu w kierunku kanału kręgowego lub na bok do otworu miedzy kręgami. W początkowej fazie schorzenia dysk uciska na więzadła kręgosłupa, w dalszym stadium choroby dochodzi do ucisku na nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego aż w końcu może spowodować ucisk na sam rdze kręgowy. 

Dlaczego tak boli?
Kiedy uwypuklone jadro miażdżyste zwęża przestrzeń, w której znajdują sie korzenie nerwowe, powoduje to bezpośredni nacisk na nerwy, a tym samym wywołuje ostry ból w kręgosłupie lub promieniujący w kierunku prawej lub lewej kończyny. Może tez wywołać dodatkowe objawy: 

- Silne i trwale bole, 
- Osłabienie czucia
- Niedowład i drętwienie kończyn
- Opadanie stopy image 1


Jak możemy Ci pomoc?
Podstawa skutecznego leczenia jest zawsze prawidłowe zdiagnozowanie choroby. W przypadku wypadnięcia dysku - dyskopatii używamy sprawdzonych metod jej wykrywania. Warto skorzystać z rezonansu magnetycznego, który dokładnie przedstawia obraz tkanek miękkich w obrębie kręgosłupa, w tym rdze kręgowy, nerwy, więzadła i krążki międzykręgowe.
Z doświadczenia wiemy, ze dolegliwości bólowe mogą zanikać a następnie nawracać i sie nasilać, dlatego okres leczenia trwa od 1 do 6 miesięcy, aż do momentu, kiedy zakończy sie proces regeneracji krążków w nowo ustawionym, prawidłowym położeniu. Przeciętną ilość zabiegów odnosząc się do wypadnięcia dysku mieści sie od 3 do 10 zabiegów w narastających odstępach czasu. Bardziej zawansowane przypadki wymagają wiekszej ilości zabiegów.
Należy przy tym bardzo jasno podkreślić, ze samo zażywanie środków przeciwbólowych nie ma nic wspólnego z leczeniem - jest jedynie działaniem znieczul
ającym objawy choroby. Ból w swojej istocie, a naszym negatywnym odczuciu, ma bardzo pozytywny aspekt, mianowicie, informuje nas o chorobie. Im większy ból, tym bardziej zaawansowany problem.

Kiedy nie podejmujemy żadnych skutecznych działań terapeutycznych należy wyzbyć sie złudzeń, ze nastąpi wyleczenie, ponieważ w tym przypadku czas nie leczy, przeciwnie, zwlekając z rozpoczęciem terapii pozwalamy na pogłębienie sie problemu. Spotykamy ze z opinia pacjentów, ze zwlekając z leczeniem starali sie cyt. "przeczekać", kierując się myślą, ze cyt.
"samo przejdzie".
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
image 3 image 4
 
 
 
 
 
 

REZONANS MAGNETYCZNY PACJENTKI PRZED ZABIEGAMI.

 

rez1 rez2

REZONANS MAGNETYCZNY PO ZABIEGACH.

 

rez3 rez4
 
 

Wypadniecie dysku, dyskopatia 
pobierz informacje w pliku PDF 
(rozmiar 50 kb)

FacebookTwitterGoogle BookmarksLinkedinPinterest

Rekomendacje

Ref.29 Podziękowanie: Jestem właścicielem nie wielkiej firmy budowlanej. Moje hobby to motocykle. Dużo jeżdżę na motocyklach więc często odnośże jakieś mniejsze lub większe kontuzje :-). Mie

  • baner1.jpg
  • baner2.jpg
  • baner3.jpg
  • baner4.jpg